text.skipToContent text.skipToNavigation
.page-nlmServicePage #LieferungPremiumGrid {display: none;}
SV
Välj språk

Beskrivning

Material

Stålutförande:

Låsstift, inte härdat:

Gängad hylsa av stål.

Låsstift 1.4305.



Utförande i rostfritt stål:

Låsstift, inte härdat:

Gängad hylsa och låsstift 1.4305.



Svampformad knopp av termoplast, svartgrå.



Gängsäkring av polyamid, blå.

Utförande
Stålutförande:
Låsstift ej härdat:
Gängad hylsa blåkromaterad.
Låsstift blankt.

Utförande i rostfritt stål:
Låsstift ej härdat:
Blanka ståldelar.
Anmärkning
Inställningsbultarna används där spärrläget inte får förändras av tvärgående krafter. Man måste dra ut bulten manuellt för att kunna ändra spärrläget. Inställningsbultarna med reglergänga och oslipade och ohärdade låsstift är ett billigare alternativ till befintliga inställningsbultar. Denna precision räcker för många användningsområden De lägre tillverkningstoleranserna gör dessutom produkterna mindre känsliga för inriktningsfel som kan uppstå när inställningsbulten justeras mot hålet i motstycket. Med gängsäkringen kan monteringsdjupet anpassas exakt till de befintliga komponenterna, och därmed krävs inget anslag.
Gängsäkringen är en klämmande polyamidbeläggning som appliceras selektivt (punktvis). Vridmoment för in- och utskruvning är endast vägledande.
På begäran
Specialutföranden och fin gänga.
För att kunna ladda ner våra CAD-modeller måste du först logga in. Om du ännu inte har skapat ett konto kan du registrera dig under "Mitt konto" (till höger på skärmen) och följa instruktionerna.

Andra kunder köpte också